Magnus Carlsen Mistrzem Świata!
Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych - Wrocław 2018
Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych - Wrocław 2018
Dumni z Polski - Wadowice Górne
DMP Ekstraliga Juniorów - Kudowa Zdrój 2018
II Liga Juniorów - Szczyrk 2018
II Liga Juniorów - Szczyrk 2018
II Liga Seniorów - Jastrzębia Góra 2018
II Liga Seniorów - Jastrzębia Góra 2018
III TSz o Puchar Prezesa Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu - Kolbuszowa 2018
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów - Szczyrk 2018
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów - Szczyrk 2018
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
VII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego - Sędziszów Małopolski (18 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 - Karpacz (25 luty - 5 marzec 2017 r.). Brązowy medal Izabela TOKARZ KSz Gambit Przeworsk
joomla backup

NA PODKARPACKICH SZACHOWNICACH

RUsza Podkarpacka Akademia Szachowa

Clipboard01

Zapraszamy do udziału w Podkarpackiej Akademii Szachowej Online! Akademia przeznaczona jest dla juniorów do 18 roku życia reprezentujących Podkarpacie
Termin zgłoszeń do niedzieli 24maja, start w poniedziałek 1 czerwca!

 Podkarpacka Akademia Szachowa to przede wszystkim:
36 godzin szkoleń, spotkania 2 razy w tygodniu po 2 godziny,
4 grupy szkoleniowe dopasowane do poziomu uczestników,
4 doświadczonych wykładowców,
Dodatkowe materiały i zadania domowe,
Cotygodniowe turnieje dla członków Akademii, liczone do Grand Prix PASz z nagrodami dla najlepszych,
Przede wszystkim miła atmosfera i spora dawka szachów,
Jak się zarejestrować? Szczegóły na www.pkzszach.pl
Do zobaczenia 

   

W KRAJU

Mieszko Miś - Wicemistrzem Polski do lat 20, Antoni Kozak - brązowym medalistą
78481925 1527896517412541 2593881752514592768 o

 16-letni Mieszko Miś z Dębicy, reprezentujący barwy LKSz GCKiP Czarna, zdobył Wicemistrzostwo Polski do lat 20. Bardzo dobrze spisał się również 17- letni Antoni Kozak, również reprezentant klubu z Czarnej, zajmując 3 miejsce w gronie 47 utalentowanych młodych szachistów z całej Polski. Antoni i Mieszko to także obecni medaliści Indywidualnych Mistrzostw Polski do lat 16 i 18 oraz złoci medaliści Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów.

Czytaj więcej ...

   

OGŁOSZENIA I KOMUNIKATY

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Podkarpacie-Małopolska

Zapraszamy zawodników z województwa Podkarpackiego z rocznika 2011-2013, do zgłaszania się do udziału w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Podkarpacie-Małopolska, które odbędą się w dniach 28-30.05.2021r. w Bystrym. Zgłoszenia są przyjmowane zgodnie z komunikatem organizacyjnym do dnia 19.05.2021 do Pawła Zaskalskiego oraz Biura Podkarpackiego Związku Szachowego wyłącznie drogą emailową - p.zaskalski@pzszach.pl oraz biuro@pkzszach.org.pl.

Wszyscy zawodnicy reprezentujący województwo podkarpackie, korzystający z zakwaterowania i wyżywienia uzyskają dofinansowanie. Wysokość dofinansowania zostanie podana po zamknięciu listy zgłoszeń.
 
Serwis turniejowy:
 
   

Clipboard01

   

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Podkarpacie-Małopolska 2021

Zapraszamy zawodników z województwa Podkarpackiego z rocznika 2011-2013, do zgłaszania się do udziału w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Podkarpacie-Małopolska, które odbędą się w dniach 28-30.05.2021r. w Bystrym. Zgłoszenia są przyjmowane zgodnie z komunikatem organizacyjnym do dnia 19.05.2021 do Pawła Zaskalskiego oraz Biura Podkarpackiego Związku Szachowego wyłącznie drogą emailową - p.zaskalski@pzszach.pl oraz biuro@pkzszach.org.pl.

Wszyscy zawodnicy reprezentujący województwo podkarpackie, korzystający z zakwaterowania i wyżywienia uzyskają dofinansowanie. Wysokość dofinansowania zostanie podana po zamknięciu listy zgłoszeń.
 
Serwis turniejowy:
 

Załącznik 1 - Oświadczenia o stanie zdrowia i RODO

   

 

 

IMP 2015 logo        IMPK 2015 logo 

 

IMP2015 01W siedzibie aktualnych Akademickich Mistrzów Polski ruszyły LOTTO Mistrzostwa Polski w Szachach i BUDIMEX Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Od 24 marca do 1 kwietnia można śledzić rozgrywki 10 pań oraz 22 panów, którzy walczą o mistrzowskie tytuły a także pulę nagród wynoszącą 115 000 zł.

Jako Gospodarz, uczestników Mistrzostw powitał JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. dr hab. Marian Gorynia wskazując na silny związek Uczelni z szachami.  Swoją obecnością na Ceremonii Rozpoczęcia zaszczycił również Wiceprezydent Miasta Poznania – Jakub Jędrzejewski. Oficjalnego rozpoczęcia Mistrzostw Polski w Szachach dokonał Prezes Polskiego Związku Szachowego – Tomasz Delega.

IMP2015 02W obu grupach rywalizacja zapowiada się niezwykle ciekawie, bez zdecydowanych faworytów.  W LOTTO Mistrzostwach Polski, w wyniku nieobecności naszego najlepszego zawodnika, Radosława Wojtaszka, z numerem jeden startuje Grzegorz Gajewski (KSz Hetman Katowice) – który w dwóch ubiegłych latach zdobywał srebro. Kandydatami do tytułu są również Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) – czterokrotny Mistrz Polski, aktualny brązowy medalista Mistrzostw Europy oraz siedemnastoletni talent – Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) – aktualny Mistrz Europy w Szachach Szybkich. W BUDIMEX Mistrzostwach Polski Kobiet faworytkami będą startujące Arcymistrzynie:  Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), Karina Szczepkowska – Horowska (MKSz Rybnik), Joanna Majdan – Gajewska, Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław) oraz Klaudia Kulon (MKS MDK Trzcianka).

Pierwszy raz w historii tych rozgrywek uruchomiono transmisję wideo z sali gry oraz studia, którą można oglądać za pośrednictwem strony Mistrzostw – www.imp2015.pl. - „Wszystkich sympatyków królewskiej gry zachęcam do śledzenia relacji na żywo, podczas której nie zabraknie zarówno zaawansowanej analizy partii, ciekawych rozmów z zaproszonymi gośćmi jak i konkursów dla kibiców, które przygotowuje prowadzący studio Arcymistrz Marcin Tazbir.” – mówi Maciej Cybulski, Dyrektor Mistrzostw.

Oficjalna strona mistrzostw

Wszystkie partie turnieju męskiego
Wszystkie partie turnieju kobiecego

 

Runda 1 - 2015.03.24

PANOWIE

IMP2015 04Od sporej niespodzianki rozpoczęły się kolejne zmagania o tytuł najlepszego szachisty 2015 roku. A mianowicie aktualny Mistrz Europy w szachach szybkich Jan Krzysztof Duda nie poradził sobie z dużo niżej notowanym reprezentantem uczelni, na której rozgrywane są zawody, Piotrem Brodowskim. W ostatnim posunięciu przed kontrolą czasu popełnił błąd, który zmusił go do natychmiastowego poddania partii. Ale i w partiach innych faworytów działo się wiele. Mateusz Bartel poświęcił – chyba nie do końca poprawnie – jakość w partii z Michałem Matuszewskim, jednak brązowy medalista w skomplikowanych pozycjach czuje się, jak „ryba w wodzie” i w sumie pokonał młodszego rywala. Także nie najlepszą partię rozegrał Grzesiek Gajewski, który znalazł się na pograniczu porażki z Andreiem Maksimenko. Debiutant poświęcił figurę za cztery pionki i odsłoniętego króla, ale potem nie znalazł kontynuacji, która przybliżała go do zwycięstwa. Bartosz Soćko ustawił znaną ze swoich partii pozycję, w której bezpiecznie może „cisnąć” rywala i wycisnął w końcu Sieciechowicza. Połówkę punktu stracił Darek Świercz remisując z Mateuszem Kołosowskim. Swoje partie wygrali Kamil Dragun, Kacper Piorun, Jacek Tomczak, Daniel Sadzikowski, Michał Olszewski i – co jest również sporą niespodzianką – Akademicki Mistrz Polski Maciek Klekowski, który okazał się lepszy od Olka Miśty. W sumie I runda bojowa, bo tylko z jednym remisem.

  

Runda 1 - 2015.03.24

Biuletyn turniejowy z rundy 1

Nr Zawodnik Wynik Zawodnik
1  Gajewski, Grzegorz 1 - 0  Maksimenko, Andrei
2  Matuszewski, Michal 0 - 1  Bartel, Mateusz
3  Soćko, Bartosz 1 - 0  Sieciechowicz, Marcin
4  Kołosowski, Mateusz ½ - ½  Świercz, Dariusz
5  Duda, Jan-Krzysztof 0 - 1  Brodowski, Piotr
6  Klekowski, Maciej 1 - 0  Miśta, Aleksander
7  Olszewski, Michał 1 - 0  Grabarczyk, Mirosław
8  Krysztofiak, Marcin 0 - 1  Dragun, Kamil
9  Tomczak, Jacek 1 - 0  Weichhold, Paweł
10  Skawiński, Arkadiusz 0 - 1  Piorun, Kacper
11  Sadzikowski, Daniel 1 - 0  Przybylski, Wojciech

 

PANIE 

IMP2015 03Czy partia Kariny dwóch nazwisk z Joanną dwóch nazwisk rozstrzygnęła o medalach? Na pewno Karina może się czuć dużo pewniej po zwycięstwie nad rywalką, ale czekają ją jeszcze pojedynki z Jolą Zawadzką, która pokonała po najdłuższej partii dnia Agatę Smarsz oraz Klaudię Kulon, która znowu szybko wygrała z Anią Iwanow. Nieustępliwość Iwety Rajlich po raz kolejny przyniosła efekt, w postaci zwycięstwa nad debiutantką Mariolą Woźniak. Jedyny remis padł w partii pomiędzy Warakomską i Jakubiec, czyli – jak w turnieju open – runda bojowa.

  

Runda 1 - 2015.03.24

Biuletyn turniejowy z rundy 1

Lp. Zawodniczka Wynik Zawodniczka
1  Iwanow, Anna 0 - 1  Kulon, Klaudia
2  Rajlich, Iweta 1 - 0  Woźniak, Mariola
3  Warakomska, Anna ½ - ½  Jakubiec, Edyta
4  Zawadzka, Jolanta 1 - 0  Smarsz, Agata
5  Szczepkowska-Horowska, Karina 1 - 0  Majdan-Gajewska, Joanna

 

Runda 2 - 2015.03.25

PANOWIE

Nagrodę za najciekawszą partię poprzedniej rundy otrzymał arcymistrz Mateusz Bartel. W rundzie II, nagrody tej może spodziewać się arcymistrz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), którego partia z arcymistrzem Bartoszem Soćko (KSz Hetman Katowice) od początku obfitowała w motywy taktyczne i niekonwencjonalne rozwiązania. W dzisiejszym dniu tylko 4 na 11 partii było rezultatywnych, reszta zakończyła się pokojowym remisem. Z kompletem punktów po dwóch rundach jest zaledwie trzech zawodników: arcymistrz Grzegorz Gajewski (KSz Hetman Katowice), arcymistrz Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) oraz arcymistrz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). W kolejnej rundzie na pierwszej szachownicy zapowiada się arcyciekawy pojedynek, gdyż zmierzą się pierwszy i drugi numer startowy Mistrzostw: Grzegorz Gajewski i Mateusz Bartel. 

 

Runda 2 - 2015.03.25

Biuletyn turniejowy z rundy 2

Nr Zawodnik Wynik Zawodnik
1  Tomczak, Jacek 0 - 1  Gajewski, Grzegorz
2  Bartel, Mateusz 1 - 0  Sadzikowski, Daniel
3  Piorun, Kacper 1 - 0  Soćko, Bartosz
4  Brodowski, Piotr ½ - ½  Olszewski, Michał
5  Dragun, Kamil ½ - ½  Klekowski, Maciej
6  Świercz, Dariusz ½ - ½  Duda, Jan-Krzysztof
7  Miśta, Aleksander 1 - 0  Kołosowski, Mateusz
8  Maksimenko, Andrei ½ - ½  Krysztofiak, Marcin
9  Weichhold, Paweł ½ - ½  Matuszewski, Michal
10  Sieciechowicz, Marcin ½ - ½  Skawiński, Arkadiusz
11  Grabarczyk, Mirosław ½ - ½  Przybylski, Wojciech

 

PANIE 

Panie nie wzięły przykładu z Panów i każda partia zakończyła się zwycięstwem jednej ze stron. Bardzo dobrą partię rozegrała Anna Iwanow (KSz Polonia Wrocław), która pokonała najbardziej doświadczoną i utytułowaną zawodniczkę Mistrzostw – arcymistrzynię Iwetę Rajlich (KSz Polonia Wrocław). Wygrywały również: Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław),  Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik), Joanna Majdan-Gajewska oraz Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław). Po dwóch rundach pierwsze miejsce dzielą dwie Panie: arcymistrzyni Karina Szczepkowska-Horowska oraz arcymistrzyni Jolanta Zawadzka. 

 

Runda 2 - 2015.03.25

Biuletyn turniejowy z rundy 2

Lp. Zawodniczka Wynik Zawodniczka
1 Kulon, Klaudia 0 - 1 Majdan-Gajewska, Joanna
2  Smarsz, Agata 0 - 1  Szczepkowska-Horowska, Karina
3  Jakubiec, Edyta 0 - 1  Zawadzka, Jolanta
4  Woźniak, Mariola 1 - 0  Warakomska, Anna
5  Iwanow, Anna 1 - 0  Rajlich, Iweta

 

Runda 3 - 2015.03.26

PANOWIE

Po raz kolejny wygrywa Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), który jako jedyny po trzech rundach ma komplet punktów. Na pierwszej szachownicy, pomimo wielu szans arcymistrza Grzegorza Gajewskiego (KSz HETMAN Katowice) zremisował z arcymistrzem Mateuszem Bartlem (KSz Polonii Wrocław), który znalazł ostatni remisujący motyw w partii. Swoją pierwszą partię wygrał jeden z zawodników typowanych do medalu - arcymistrz Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka). Po wczorajszej porażce podniósł się arcymistrz Bartosz Soćko (KSz HETMAN Katowice) wygrywając z faworytem gospodarzy arcymistrzem Kamilem Dragunem (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Z dobrej strony pokazał się wielkopolanin, arcymistrz Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) pokonując arcymistrza Dariusza Świercz z Polonii Wrocław. Po trzech rundach samodzielnie prowadzi arcymistrz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) przed Grzegorzem Gajewskim (KSz HETMAN Katowice) oraz Mateuszem Bartlem (KSz Polonia Wrocław).

  

Runda 3 - 2015.03.26

Biuletyn turniejowy z rundy 3

Nr Zawodnik Wynik Zawodnik
1  Gajewski, Grzegorz ½ - ½  Bartel, Mateusz
2  Olszewski, Michał 0 - 1  Piorun, Kacper
3  Klekowski, Maciej ½ - ½  Brodowski, Piotr
4  Soćko, Bartosz 1 - 0  Dragun, Kamil
5  Świercz, Dariusz 0 - 1  Tomczak, Jacek
6  Sadzikowski, Daniel ½ - ½  Miśta, Aleksander
7  Duda, Jan-Krzysztof 1 - 0  Grabarczyk, Mirosław
8  Skawiński, Arkadiusz 0 - 1  Maksimenko, Andrei
9  Matuszewski, Michal ½ - ½  Krysztofiak, Marcin
10  Przybylski, Wojciech 0 - 1  Sieciechowicz, Marcin
11  Kołosowski, Mateusz 0 - 1  Weichhold, Paweł

 

PANIE 

W trzeciej rundzie, niespodziewanie szybko złożyła broń faworytka gospodarzy – arcymistrzyni Klaudia Kulon (MKS przy MDK Trzcianka), przegrywając z reprezentującą KSz Polonię Wrocław arcymistrzynią Iwetą Rajlich. To druga z rzędu porażka Klaudii, która rundę wcześniej uległa arcymistrzyni Joannie Majdan-Gajewskiej. Dotychczasowa liderka arcymistrzyni Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik) grała bardzo dobrą partię, jednakże popełniając kilka błędów musiała uznać wyższość mistrzyni międzynarodowej Edyty Jakubiec (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza). Swoją pierwszą partię wygrała mistrzyni FIDE Anna Warakomska (KSz Javena Hańcza Suwałki)  pokonując swoją młodszą koleżankę z Polonii Wrocław – Annę Iwanow. Po dzisiejszej rundzie nie ma już zawodniczki z kompletem punktów. Po trzech rundach prowadzi arcymistrzyni Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) przed swoją koleżanką klubową arcymistrzynią Iwetą Rajlich oraz arcymistrzynią Kariną Szczepkowską-Horowską (MKSz Rybnik).

 

Runda 3 - 2015.03.26

Biuletyn turniejowy z rundy 3

Lp. Zawodniczka Wynik Zawodniczka
1  Rajlich, Iweta 1 - 0  Kulon, Klaudia
2  Warakomska, Anna 1 - 0  Iwanow, Anna
3  Zawadzka, Jolanta ½ - ½  Woźniak, Mariola
4  Szczepkowska-Horowska, Karina 0 - 1  Jakubiec, Edyta
5  Majdan-Gajewska, Joanna 1 - 0  Smarsz, Agata

 

Runda 4 - 2015.03.27

PANOWIE

IMP2015 05Za najciekawszą partię rundy III uznano zakończony remisem pojedynek pomiędzy Maciejem Klekowskim (TS Wisła Kraków) i Piotrem Brodowskim (MKS przy MDK Trzcianka).

W dniu dzisiejszym, wśród Panów, najszybciej swoją partię zakończył arcymistrz Bartosz Soćko (KSz HETMAN Katowice) odnosząc zwycięstwo nad Piotrem Brodowskim. Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) po pokonaniu Dariusza Świercza (KSz Polonia Wrocław) w rundzie III, dziś w bardzo dobrym stylu pokonał arcymistrza Mateusza Bartla również z Polonii Wrocław. Na pierwszej szachownicy, pomimo przewagi grającego białymi Kacpra Pioruna (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) z Grzegorzem Gajewskim (KSz HETMAN Katowice), zawodnicy podpisali remis. W bardzo dobrej formie jest Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków), który bez kompleksów wygrał z IMP2015 08arcymistrzem Maksimenko (ŻTMS Baszta Żnin). Czekamy na kolejną partię tego zawodnika, który może okazać się „czarnym koniem” turnieju. Swoją pierwszą partię wygrał arcymistrz Dariusz Świercz (KSz Polonia Wrocław). Wygrywali również Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), Michał Olszewski (Akademia Szachowa Gliwice) oraz Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Z dorobkiem 3,5 pkt prowadzi Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), za którego plecami ze stratą 0,5 uklasowało się aż 4 zawodników. W piątej rundzie ciekawie zapowiada się rywalizacja na pierwszej szachownicy pomiędzy dwoma bardzo dobrymi taktykami: Maciejem Klekowskim (TS Wisła Kraków) a Kacprem Piorunem (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Na drugiej szachownicy również spodziewamy się partii szachów na najwyższym poziomie z uwagi na klasę grających zawodników z KSz HETMAN Katowice: Grzegorzem Gajewskim i Bartoszem Soćko.

 

Runda 4 - 2015.03.27

Biuletyn turniejowy z rundy 4

Nr Zawodnik Wynik Zawodnik
1  Piorun, Kacper ½ - ½  Gajewski, Grzegorz
2  Bartel, Mateusz 0 - 1  Tomczak, Jacek
3  Brodowski, Piotr 0 - 1  Soćko, Bartosz
4  Maksimenko, Andrei 0 - 1  Klekowski, Maciej
5  Sieciechowicz, Marcin 0 - 1  Duda, Jan-Krzysztof
6  Miśta, Aleksander 0 - 1  Olszewski, Michał
7  Dragun, Kamil 1 - 0  Sadzikowski, Daniel
8  Krysztofiak, Marcin ½ - ½  Weichhold, Paweł
9  Matuszewski, Michal 0 - 1  Świercz, Dariusz
10  Przybylski, Wojciech 0 - 1  Kołosowski, Mateusz
11  Grabarczyk, Mirosław ½ - ½  Skawiński, Arkadiusz

 

PANIE 

IMP2015 06U Pań kolejny dzień bez remisów. Faworytki dość pewnie wygrały swoje partie i po 4 rundach z dorobkiem 3,5 pkt prowadzi arcymistrzyni Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) przed Iwetą Rajlich (KSz Polonia Wrocław), Kariną Szczepkowską-Horowską (MKSz Rybnik) oraz Joanną Majdan-Gajewską, które zgromadziły po 3 pkt. W kolejnej rundzie zapowiada się bardzo ciekawy pojedynek pomiędzy klubowymi koleżankami z KSz Polonii Wrocław: arcymistrzynią Jolantą Zawadzką i arcymistrzynią Iwetą Rajlich, które aktualnie prowadzą w turnieju Kobiet.

Na sali turniejowej ponownie wielu gości, w tym gospodarz Uniwersytetu Ekonomicznego – Prorektor profesor Jacek Mizerka, który jest pod wrażeniem grających w murach UEPu zawodników i codziennie odwiedza salę gry by kibicować, pomimo swoich obowiązków.

W studio dziś nastąpiła zmiana na stanowisku komentatora. Swoją obecnością Mistrzostwa Polski zaszczycił arcymistrz Bartłomiej Heberla, który przez cały czas trwania rundy dzielił się spostrzeżeniami z kibicami przed komputerami i analizował partie z zaproszonymi gośćmi.

 

Runda 4 - 2015.03.27

Biuletyn turniejowy z rundy 4

Lp. Zawodniczka Wynik Zawodniczka
1  Kulon, Klaudia 1 - 0  Smarsz, Agata
2  Jakubiec, Edyta 0 - 1  Majdan-Gajewska, Joanna
3  Woźniak, Mariola 0 - 1  Szczepkowska-Horowska, Karina
4  Iwanow, Anna 0 - 1  Zawadzka, Jolanta
5  Rajlich, Iweta 1 - 0  Warakomska, Anna

 

Runda 5 - 2015.03.28

PANOWIE

IMP2015 07Wczorajsze zwycięstwo arcymistrza Jacka Tomczaka (Akademia Szachowa Gliwice) zostało docenione i to właśnie on otrzymał nagrodę za najciekawszą partię rundy IV. V runda obfitowała w wiele pokojowych rozwiązań zarówno u Panów, jak i u Pań, jednakże było również kilka wyników rezultatywnych. Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków) jak burza idzie przez turniej. Dziś ponownie wygrał, tym razem z arcymistrzem Kacprem Piorunem (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Na drugiej szachownicy zwycięstwo nad Bartoszem Soćko (KSz HETMAN Katowice) odniósł arcymistrz Grzegorz Gajewski (KSz HETMAN Katowice) po dobrej, wyrównanej partii. Jacek Tomczak kontynuuje bardzo dobrą passę i wygrał z Kamilem Dragunem (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Ciekawie zapowiadał się pojedynek pomiędzy Janem-Krzysztofem Dudą (MKS MOS Wieliczka) a Mateuszem Bartlem (KSz Polonia Wrocław), jednakże panowie bardzo szybko uprościli grę i podpisali remis. Po V rundach prowadzi Grzegorz Gajewski przed Jackiem Tomczakiem i Maciejem Klekowskim, gdzie wszyscy mają w swoim dorobku po 4 pkt. W rundzie VI, na pierwszej szachownicy spotkają się pierwszy numer startowy z rewelacją tego turnieju: Grzegorz Gajewski z Maciejem Klekowskim.

 

Runda 5 - 2015.03.28

Biuletyn turniejowy z rundy 5

Nr Zawodnik Wynik Zawodnik
1  Klekowski, Maciej  1 - 0  Piorun, Kacper
2  Gajewski, Grzegorz  1 - 0  Soćko, Bartosz
3  Tomczak, Jacek  1 - 0  Dragun, Kamil
4  Duda, Jan-Krzysztof  ½ - ½  Bartel, Mateusz
5  Olszewski, Michał  0 - 1  Świercz, Dariusz
6  Weichhold, Paweł  ½ - ½  Brodowski, Piotr
7  Sieciechowicz, Marcin  ½ - ½  Miśta, Aleksander
8  Sadzikowski, Daniel  ½ - ½  Krysztofiak, Marcin
9  Kołosowski, Mateusz  1 - 0  Maksimenko, Andrei
10  Grabarczyk, Mirosław  ½ - ½  Matuszewski, Michał
11  Skawiński, Arkadiusz  ½ - ½  Przybylski, Wojciech

 

PANIE 

U Pań doszło do zmiany na pozycji lidera. Dzięki zwycięstwu nad Anną Iwanow (Ksz Polonia Wrocław), na prowadzenie wyszła arcymistrzyni Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik). Swoją pierwszą partię wygrała Agata Smarsz (KSz LECH-WSUS Poznań). W pojedynku na szczycie pomiędzy klubowymi koleżankami z KSz Polonii Wrocław, arcymistrzyniami Jolantą Zawadzką i Iwetą Rajlich, po zaciętej partii podpisano remis.

Runda 5 - 2015.03.28

Biuletyn turniejowy z rundy 5

Lp. Zawodniczka Wynik Zawodniczka
1  Warakomska, Anna  ½ - ½  Kulon, Klaudia
2  Zawadzka, Jolanta  ½ - ½  Rajlich, Iweta
3  Szczepkowska-Horowska, Karina   1 - 0   Iwanow, Anna
4  Majdan-Gajewska, Joanna  ½ - ½  Woźniak, Mariola
5  Smarsz, Agata   1 - 0   Jakubiec, Edyta

 

Runda 6 - 2015.03.29

PANOWIE

Powoli wkraczamy w decydującą fazę turnieju. W meczu na szczycie pomiędzy dotychczasową rewelacją turnieju Maciejem Klekowskim (TS Wisła Kraków) a Grzegorzem Gajewskim (KSz HETMAN Katowice), po 5-godzinnej walce zawodnicy zgodzili się na remis, aczkolwiek młody zawodnik z Krakowa miał duże szanse na zwycięstwo w partii. W pojedynku pomiędzy Kacprem Piorunem (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) a Jackiem Tomczakiem (Akademia Szachowa Gliwice) podpisano remis, pomimo wielu szans obojga Panów w trakcie całej rozgrywki. Do gry o medale włączył się Dariusz Świercz (KSz Polonia Wrocław), który wygrał z faworyzowanym Mateuszem Bartlem (KSz Polonia Wrocław). Pomimo aktywnej gry, Bartoszowi Soćko (KSz HETMAN Katowice) nie udało się przełamać Jana-Krzysztofa Dudy (MKS MOS Wieliczka) i zgodzono się na remis. Wygrywali również: Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Piotr Brodowski (MKS przy MDK Trzcianka), Marcin Sieciechowicz (KSz Miedź Legnica), Aleksander Miśta (UKS Rotmistrz Grudziądz) oraz Michał Matuszewski (TS Wisła Kraków). Na trzy rundy przed końcem LOTTO Indywidualnych Mistrzostw Polski prowadzą: Grzegorz Gajewski przed Jackiem Tomczakiem oraz Maciejem Klekowskim, gdzie cała prowadząca trójka ma po 4,5 pkt.

Nagrodę za najciekawszą partię rundy poprzedniej otrzymał Grzegorz Gajewski, który pewnie pokonał Bartosza Soćko.

 

Runda 6 - 2015.03.29

Nr Zawodnik Wynik Zawodnik
1  Klekowski, Maciej  ½ - ½  Gajewski, Grzegorz
2  Piorun, Kacper  ½ - ½  Tomczak, Jacek
3  Świercz, Dariusz  1 - 0  Bartel, Mateusz
4  Soćko, Bartosz  ½ - ½  Duda, Jan-Krzysztof
5  Weichhold, Paweł  ½ - ½  Olszewski, Michał
6  Dragun, Kamil  1 - 0  Kołosowski, Mateusz
7  Brodowski, Piotr  1 - 0  Sadzikowski, Daniel
8  Krysztofiak, Marcin  0 - 1  Sieciechowicz, Marcin
9  Miśta, Aleksander  1 - 0  Skawiński, Arkadiusz
10  Maksimenko, Andrei  ½ - ½  Grabarczyk, Mirosław
11  Przybylski, Wojciech  0 - 1  Matuszewski, Michał

 

PANIE 

Dzięki zwycięstwu z Anną Warakomską (KSz Javena Hańcza Suwałki), Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) wróciła na pozycję liderki turnieju Kobiet. W najciekawszym pojedynku rundy, pomiędzy Kariną Szczepkowską-Horowską (MKSz Rybnik) z Iwetą Rajlich (KSz Polonia Wrocław), podpisano remis po prawie 90 posunięciach.  Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław), młoda zawodniczka, która otrzymała dziką kartę od Organizatorów Mistrzostw Polski, nie ustępuje bardziej doświadczonym koleżankom i dziś ponownie wygrała, gromadząc trzeci punkt na swoim koncie. Miłą niespodziankę sprawiła Anna Iwanow (KSz Polonia Wrocław), która w dobrym stylu pokonała Joannę Majdan-Gajewską. Po 6 rundach prowadzi Jolanta Zawadzka przed Kariną Szczepkowską-Horowską i Iwetą Rajlich.

 

Runda 6 - 2015.03.29

Lp. Zawodniczka Wynik Zawodniczka
1  Kulon, Klaudia ½ - ½  Jakubiec, Edyta
2  Woźniak, Mariola 1 - 0  Smarsz, Agata
3  Iwanow, Anna 1 - 0   Majdan-Gajewska, Joanna
4  Rajlich, Iweta ½ - ½  Szczepkowska-Horowska, Karina
5  Warakomska, Anna 0 - 1  Zawadzka, Jolanta

 

Runda 7 - 2015.03.30

PANOWIE

Runda VII przyniosła wiele emocjonujących partii, pełnych zwrotów akcji i niewykorzystanych szans. Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków) ponownie mógł pokonać arcymistrza! W pojedynku z Jackiem Tomczakiem (Akademia Szachowa Gliwice) pomimo wyraźniej przewagi, nie zrealizował jej i zawodnicy podpisali remis. Dotychczasowy lider turnieju, Grzegorz Gajewski (KSz HETMAN Katowice) również zremisował. W partii  arcymistrza, reprezentującego katowicki klub, z Dariuszem Świerczem (KSz Polonia Wrocław) dość szybko uproszczono pozycję i zgodzili się na pokojowe rozwiązanie. Do gry o medale włączył się ubiegłoroczny brązowy medalista, Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) pokonując Kacpra Pioruna (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Wygrał również Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), który otrzymał nagrodę za najciekawszą partię rundy VI. Panowie Maksimenko (ŻTMS Baszta Żnin) i Przybylski (Akademia Szachowa Gliwice) rozegrali dziś najdłuższą partię turnieju! Trwała ona ponad 6 godzin, wykonano 140 posunięć i zakończyła się remisem.

Na dwie rundy przed końcem prowadzi Jacek Tomczak przed Grzegorzem Gajewskim i Maciejem Klekowskim. Prowadząca trójka ma w swoim dorobku po 5 pkt.. Na miejscach 4-6 znajduje się mocna grupa pościgowa: Dariusz Świercz, Jan-Krzysztof Duda oraz Kamil Dragun, którzy zdobyli do tej pory po 4,5 pkt.

 

Runda 7 - 2015.03.30

Nr Zawodnik Wynik Zawodnik
1  Tomczak, Jacek ½ - ½  Klekowski, Maciej
2  Gajewski, Grzegorz ½ - ½  Świercz, Dariusz
3  Duda, Jan-Krzysztof 1 - 0  Piorun, Kacper
4  Brodowski, Piotr 0 - 1  Dragun, Kamil
5  Olszewski, Michał  ½ - ½  Soćko, Bartosz
6  Bartel, Mateusz 1 - 0  Miśta, Aleksander
7  Sieciechowicz, Marcin 1 - 0  Weichhold, Paweł
8  Matuszewski, Michał ½ - ½  Kołosowski, Mateusz
9  Grabarczyk, Mirosław 1 - 0  Krysztofiak, Marcin
10  Sadzikowski, Daniel 1 - 0  Skawiński, Arkadiusz
11  Maksimenko, Andrei ½ - ½  Przybylski, Wojciech

 

PANIE

Na pozycji liderki umocniła się Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), która niespodziewane szybko poradziła sobie z Klaudią Kulon (MKS przy MDK Trzcianka). 0,5 pkt. za arcymistrzynią z Wrocławia plasuje się Karina Szczepkowska-Horowska, która rozegrała dziś bardzo dobrą partię z Anną Warakomską (KSz Javena Hańcza Suwałki) i pewnie wygrała. Pomimo zdecydowanej przewagi Iwety Rajlich (KSz Polonia Wrocław) nie udało jej się wykorzystać przewagi i tylko zremisowała z Joanną Majdan-Gajewską. Po raz kolejny z dobrej strony pokazała się najmłodsza zawodniczka Mistrzostw Polski – Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław), która wygrała z Edytą Jakubiec (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza) i zainkasowała 4 punkt za swoim koncie. W przedostatniej rundzie Mistrzostw zapowiada się arcyciekawy pojedynek pomiędzy Jolantą Zawadzką a Kariną Szczepkowską-Horowską, który może zadecydować o złotym medalu. 

 

Runda 7 - 2015.03.30

Lp. Zawodniczka Wynik Zawodniczka
1  Zawadzka, Jolanta 1 - 0  Kulon, Klaudia
2  Szczepkowska-Horowska, Karina 1 - 0  Warakomska, Anna
3  Majdan-Gajewska, Joanna ½ - ½  Rajlich, Iweta
4  Smarsz, Agata 0 - 1  Iwanow, Anna
5  Jakubiec, Edyta 0 - 1  Woźniak, Mariola

 

Runda 8 - 2015.03.31

PANOWIE

Nie mniej emocji w turnieju otwartym. W Lotto Mistrzostwach Polski prowadzi Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków). Dla 22-letniego zawodnika już teraz jest to turniej życia. Rozstawiony z 17 numerem startowym pośród 22 zawodników miał zaliczyć swój debiut w tej najbardziej prestiżowej polskiej imprezie szachowej. Na rundę przed końcem turnieju Klekowski samodzielnie prowadzi, wypełnił pierwszą normę na arcymistrza i zdaje się być murowanym faworytem do medali, a może nawet do najwyższego stopnia na podium! Szanse na medale w Lotto Mistrzostwach Polski ma jeszcze sześcioro zawodników!

Nagrodę za najciekawszą partię poprzedniej rundy otrzymał Daniel Sadzikowski (Polonia Wrocław) w której pokonał Arkadiusz Skawiński (SzUKS Gostmat 83 Gostynin).

 

Runda 8 - 2015.03.31

Nr Zawodnik Wynik Zawodnik
1  Dragun, Kamil ½ - ½  Gajewski, Grzegorz
2  Tomczak, Jacek ½ - ½  Duda, Jan-Krzysztof
3  Świercz, Dariusz 0 - 1  Klekowski, Maciej
4  Soćko, Bartosz ½ - ½  Bartel, Mateusz
5  Piorun, Kacper 1 - 0  Sieciechowicz, Marcin
6  Kołosowski, Mateusz 0 - 1  Olszewski, Michał
7  Miśta, Aleksander 1 - 0  Brodowski, Piotr
8  Weichhold, Paweł ½ - ½  Grabarczyk, Mirosław
9  Sadzikowski, Daniel 1 - 0  Maksimenko, Andrei
10  Skawiński, Arkadiusz 0 - 1  Matuszewski, Michal
11  Krysztofiak, Marcin ½ - ½  Przybylski, Wojciech

 

PANIE

Ósmy dzień Budimex Mistrzostw Polski Kobiet i Lotto Mstrzostw Polski w szachach przyniósł sporą ilość emocji. Arcymistrzyni Jolanta Zawadzka (Polonia Wrocław) po zdecydowanym zwycięstwie w partii z arcymistrzynią Kariną Szczepkowską-Horowską została Mistrzynią Polski na rok 2015, niezależnie od wyniku osiągniętego w ostatniej rundzie!  Pozostałymi medalami podzielą się Iweta Rajlich (Polonia Wrocław) i Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik), które tracą po 1,5 pkt do liderki. Sensacyjne 4 miejsce zajmuje najmłodsza zawodniczka turnieju, debiutująca w Mistrzostwach siedemnastoletnia Mariola Woźniak (Polonia Wrocław).

 

Runda 8 - 2015.03.31
Lp. Zawodniczka Wynik Zawodniczka
1  Kulon, Klaudia ½ - ½  Woźniak, Mariola
2  Iwanow, Anna 0 - 1  Jakubiec, Edyta
3  Rajlich, Iweta 1 - 0  Smarsz, Agata
4  Warakomska, Anna 1 - 0  Majdan-Gajewska, Joanna
5  Zawadzka, Jolanta 1 - 0  Szczepkowska-Horowska, Karina

 

Runda 9 - 2015.04.01
PANOWIE

Niespodziewany lider po 8 rundach LOTTO Indywidualnych Mistrzostw Polski w Szachach – Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków) w ostatniej partii miał bardzo niewygodnego przeciwnika, który miał go pozbawić medalu. Jednakże tak jak przez cały turniej, i w tej partii Maciej Klekowski pokazał jak się gra w szachy i zremisował z Janem-Krzysztofem Dudą (MKS MOS Wieliczka). Remis z młodym arcymistrzem dał Maciejowi srebrny medal, gdyż Grzegorz Gajewski (KSz HETMAN Katowice) po partii z wieloma zwrotami akcji, wygrał z Michałem Olszewskim (Akademia Szachowa Gliwice) i pomocniczą punktacją został Mistrzem Polski na rok 2015. Bardzo ciekawą partię rozegrali Bartosz Soćko (KSz HETMAN Katowice) z Jackiem Tomczakiem (Akademia Szachowa Gliwice). Po 4 godzinach jednak zgodzili się na remis, co w tym przypadku oznaczało brązowy medal dla Jacka Tomczaka.

Za najciekawszą partię VIII rundy uznano zaledwie godzinną partię pomiędzy Sadzikowskim (KSz Polonia Wrocław) i Maksimenko (ŻTMS Baszta Żnin), zakończoną remisem.

 

Runda 9 - 2015.04.01

Nr Zawodnik Wynik Zawodnik
1  Klekowski, Maciej ½ - ½  Duda, Jan-Krzysztof
2  Gajewski, Grzegorz 1 - 0  Olszewski, Michał
3  Soćko, Bartosz ½ - ½  Tomczak, Jacek
4  Piorun, Kacper 1 - 0  Dragun, Kamil
5  Bartel, Mateusz 1 - 0  Sieciechowicz, Marcin
6  Świercz, Dariusz 1 - 0  Miśta, Aleksander
7  Matuszewski, Michal ½ - ½  Sadzikowski, Daniel
8  Brodowski, Piotr 1 - 0  Maksimenko, Andrei
9  Grabarczyk, Mirosław ½ - ½  Kołosowski, Mateusz
10  Przybylski, Wojciech 1 - 0  Weichhold, Paweł
11  Skawiński, Arkadiusz ½ - ½  Krysztofiak, Marcin

 

Tabela końcowa

Nazwisko, ImięRank.KlubSMBchBchW
1. GM Gajewski, Grzegorz 2648 KSz "HETMAN" Katowice 6.5 37.5 47.0 4
2. m Klekowski, Maciej 2434 TS Wisła Kraków 6.5 36.5 46.0 4
3. GM Tomczak, Jacek 2554 Akademia Szachowa Gliwice 6.0 39.0 49.0 4
4. GM Piorun, Kacper 2528 KSz Stilon Gorzów Wlkp. 6.0 36.5 45.0 5
5. GM Duda, Jan-Krzysztof 2597 MKS MOS Wieliczka 5.5 36.5 47.0 3
6. GM Świercz, Dariusz 2622 KSz Polonia Wrocław 5.5 36.5 46.5 4
7. GM Bartel, Mateusz 2627 KSz Polonia Wrocław 5.5 34.5 45.0 4
8. GM Soćko, Bartosz 2623 KSz "HETMAN" Katowice 5.0 37.0 47.5 3
9. GM Dragun, Kamil 2558 KSz Stilon Gorzów Wlkp. 5.0 35.5 45.0 4
10. GM Olszewski, Michał 2567 Akademia Szachowa Gliwice 4.5 32.5 42.5 3
11. m Brodowski, Piotr 2435 MKS przy MDK Trzcianka 4.5 31.5 41.0 3
12. IM Matuszewski, Michal 2463 TS Wisła Kraków 4.5 26.5 34.0 2
13. GM Miśta, Aleksander 2597 UKS "Rotmistrz" Grudziądz 4.0 31.5 40.0 3
14. IM Sieciechowicz, Marcin 2447 KSz "Miedź" Legnica 4.0 29.5 37.5 3
15. IM Sadzikowski, Daniel 2500 KSz Polonia Wrocław 4.0 27.0 34.5 2
16. GM Grabarczyk, Mirosław 2433 ŻTMS "Baszta" Żnin 4.0 25.0 32.5 1
17. IM Kołosowski, Mateusz 2443 WKS KOPERNIK 3.5 28.5 37.0 2
18. IM Weichhold, Paweł 2404 SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza 3.5 28.0 37.0 1
19. GM Maksimenko, Andrei 2495 ŻTMS "Baszta" Żnin 3.0 28.5 37.0 1
20. IM Krysztofiak, Marcin 2410 ŻTMS "Baszta" Żnin 3.0 26.0 33.0 0
21. FM Przybylski, Wojciech 2378 Akademia Szachowa Gliwice 3.0 25.0 31.5 1
22. FM Skawiński, Arkadiusz 2388 SzUKS Gostmat 83 Gostynin 2.0 26.5 35.5 0

 

PANIE

Mistrzyni Polski była znana już po VIII rundzie, aczkolwiek do rozdania były jeszcze dwa medale u Pań. Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik) po bardzo dobrej partii wygrała z Klaudią Kulon (MKS przy MDK Trzcianka) tym samym zdobywając srebrny medal. W partii Edyty Jakubiec (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza) z Iwetą Rajlich (KSz Polonia Wrocław), po wyrównanej grze zawodniczki zgodziły się na remis, dzięki któremu na najniższym stopniu podium stanęła reprezentantka wrocławskiej Polonii. Po prawie 5-godzinnej walce wygrała Anna Warakomska (KSz Javena Hańcza Suwałki) z Agatą Smarsz (KSz LECH-WSUS Poznań).

 

Runda 9 - 2015.04.01
Lp. Zawodniczka Wynik Zawodniczka
1  Szczepkowska-Horowska, Karina 1 - 0  Kulon, Klaudia
2  Majdan-Gajewska, Joanna ½ - ½  Zawadzka, Jolanta
3  Smarsz, Agata 0 - 1  Warakomska, Anna
4  Jakubiec, Edyta ½ - ½  Rajlich, Iweta
5  Woźniak, Mariola ½ - ½  Iwanow, Anna

 

Tabela końcowa

Nazwisko, ImięRank.KlubPktS.B
1. WGM Zawadzka, Jolanta 2422 KSz Polonia Wrocław 7.5 29.75
2. WGM Szczepkowska-Horowska, Karina 2414 MKSz Rybnik 6.5 24.50
3. WGM Rajlich, Iweta 2398 KSz Polonia Wrocław 6.0 24.50
4. WCM Woźniak, Mariola 2178 KSz Polonia Wrocław 5.0 18.00
5. WGM Majdan-Gajewska, Joanna 2405 4.5 17.25
6. WFM Warakomska, Anna 2238 KSz. Javena Hańcza Suwałki 4.0 12.50
7. WIM Jakubiec, Edyta 2184 SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza 3.5 16.75
8. WIM Iwanow, Anna 2281 KSz Polonia Wrocław 3.5 14.00
9. WGM Kulon, Klaudia 2310 MKS przy MDK Trzcianka 3.5 10.75
10. m Smarsz, Agata 2119 KSz LECH-WSUS Poznań 1.0 3.50

 

PODSUMOWANIE

9-dniowe zmagania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu to już historia. Czas na krótkie podsumowanie. Mistrzostwa Polski w roku 2015 to przede wszystkim bardzo dobre rokowania dla polskich szachów. W czołówce zarówno mężczyzn, jak i kobiet znaleźli się młodzi zawodnicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. U Pań wygrała zdecydowana faworytka – Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), która nie miała sobie równych i już na rundę przed końcem zapewniła sobie Tytuł Mistrzyni Polski. Wicemistrzynią Polski została Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik), a brązowy medal zdobyła Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław). Czwarte miejsce, sensacyjnie zdobyła siedemnastoletnia Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław), dla której był to debiut w Mistrzostwach Polski Kobiet. Mariola uzyskała również normę na tytuł Mistrzyni Międzynarodowej. Rozczarowujący może być wynik Klaudii Kulon (MKS przy MDK Trzcianka), która przed turniejem była stawiana w roli jednej z faworytek do medalu, a w tegorocznych zawodach zajęła zaledwie 9 miejsce.

O tytule Mistrza Polski decydowała ostatnia runda. Po bardzo dobrej grze i dzięki walce do samego końca, złoty medal wywalczył numer 1 tego turnieju – Grzegorz Gajewski (KSz HETMAN Katowice). Srebrnym medalistą został Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków), który rozegrał turniej życia. Do Poznania przyjechał, żeby się czegoś nauczyć, zadebiutować w najważniejszych zawodach w roku. Jednak to właśnie on dawał lekcje szachów potencjalnie lepszym zawodnikom, tym samym zdobywając tytuł Wicemistrza Polski i normę arcymistrzowską. Zapewne jeszcze nieraz usłyszymy o Macieju Klekowskim! Najniższy stopień podium przypadł Jackowi Tomczakowi (Akademia Szachowa Gliwice), który również rozegrał bardzo dobre zawody, dając powód do dumy wielkopolskiemu środowisku szachowemu. Czwarte miejsce przypadło Kacprowi Piorunowi, a piąte Janowi-Krzysztofowi Dudzie. Dopiero 7 miejsce zajął Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław), który przed Mistrzostwami Polski był stawiany w roli faworyta, z uwagi na niedawny sukces – brązowy medal Mistrzostw Europy Seniorów.

Zakończenie LOTTO Indywidualnych Mistrzostw Polski i BUDIMEX Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet odbyło się w Sali Seledynowej Gmachu Głównego Uniwersytetu Ekonomicznego. Podczas zakończenia, oprócz ukoronowania najlepszych szachistów w Polsce, wręczono szereg nagród. Odznaczenia Przyjaciela Szachów z rąk Piotra Murdzi – Sekretarza Generalnego PZSzach otrzymali: Prorektor ds. Edukacji i Studentów, profesor Jacek Mizerka, Andrzej Dassuj – wieloletni partner największych imprez szachowych w Polsce oraz Pan Sławomir Szymanowski – Kierownik Centrum Sportu UEP. Specjalną nagrodę ufundowała pierwsza polska arcymistrzyni, 5-krotna Mistrzyni Polski Kobiet – Hanna Ereńska-Barlo, dawniej Ereńska-Radzewska. Był to kryształowy puchar za uzyskanie Kryształowego Rankingu. Nagrodę tę otrzymała Mariola Woźniak. Za najpiękniejszą partię wśród 99 partii w męskim turnieju nagrodzono Jacka Tomczaka, a wśród 45 partii u Pań – Karinę Szczepkowską-Horowską.

Po dekoracjach medalistów, Mistrzostwa Polski oficjalnie zamknął Maciej Cybulski – Dyrektor Turnieju, jednocześnie dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację turnieju. - „Dziękuję wszystkim partnerom, w szczególności sponsorom tytularnym: LOTTO i BUDIMEX, współorganizatorom – Polskiemu Związkowi Szachowemu oraz Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Poznaniu, bez których nie byłoby tak świetnego turnieju. Dziękuję sędziom za sprawne przeprowadzenie Mistrzostw a zawodnikom za sportową postawę i wspaniałą atmosferę. W imieniu Stowarzyszenia im. Ferdynanda Dziedzica zapraszam na V Memoriał Ferdynanda Dziedzica – Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich, który odbędzie się 19 kwietnia w Trzciance.”

 

   

Kalendarz wydarzeń  

Maj 2021
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
   

Licznik odwiedzin  

   

Statystyki stat4u

   

Statystyka strony  

Użytkowników:
6
Artykułów:
427
Odsłon artykułów:
1893061
   

Zadanie 1

Zadanie01

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 2

Zadanie02

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 3

Zadanie03

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   
© 2017 Podkarpacki Związek Szachowy