IV Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Brzozowa

NA PODKARPACKICH SZACHOWNICACH

XXII Solidarnościowy Turniej Szachowy "Sierpień 2016" w Mielcu

Mielec Solidarnosciowy 2016

Sekcja szachowa TG "SOKÓŁ" Mielec, Miejski Ośrodek Sportu i rekreacji w Mielcu oraz Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, zorganizowało w dniu 21 sierpnia 2016 roku XXII Solidarnościowy Turniej Szachowy "Sierpień 2016". Turniej grany był w trzech grupach, w zależności od wieku i umiejętności zawodników. Rozegranych zostalo 9 rund systemem szwajcarskim, po 15 minudla zawodnika na partię. W grupach "A" i "B" przewidziane zostały wysokie nagrody pieniężne, natomiast w grupie "C" wiele nagród rzeczowych. W tegorocznym turnieju głównym zwyciężył GM Mirosław GRABARCZYK, przed GM Marcinem DZIUBĄ i IM Dariuszem MIKRUTEM. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z Podkarpacia został Dominik LEWTAK z Czarnej, który zajął miejsce 6. W grupie juniorów (turniej "B") zwyciężył Michał CHOINA z Ostrowca Świętokrzyszkiego przed Patrykiem MROZOWSKIM  z Krosna. W grupie juniorów młodszych (grupa "C") Mateusz WĄSIK  z Krakowa przed Adrianem Sloniec z Rudnika.

W dniach 17-28 sierpnia 2016 roku w stolicy Czech - Pradze rozgrywane są 26 Mistrzostwa Europy Juniorów (od 8 do 18 lat). Polskę reprezentuje rekordowa liczba zawodników - 78 (tylko ekipy Czech - 185 i Rosji - 132 sa liczniejsze). Łącznie ekipa liczy blisko 140 osób. O godzinie 15.00 18 sierpnia ruszyła pierwsza runda. Tylko 5 Polaków na listach startowych jest w czołowej dziesiątce: Łukasz Jarmuła, Alicja Śliwicka, Anna Kubicka, Oskar Ogłaza oraz Martyna Starosta. Liczymy też na niespodzianki, które mogą zaserwować nam reprezentaci Podkarpacia: Hubert ZIĘBA (Ksz SDK Lotnik Mielec), Maciej CZOPOR (Sanok), Antoni KOZAK (LKSz GCKiP Czarna), Mieszko MIŚ (LKSz GCKiP Czarna), Joanna ŚWIĘCH (LKSz GCKiP Czarna).

W dniach 22-26 sierpnia 2016 w brytyjskiej Akademii Obrony w Shrivenham odbyły się XXVII Mistrzostwa NATO w szachach. Jak zwykle uczestniczyła w nich reprezentacja Polski, która walczyła o medale w kategoriach indywidualnych i drużynowych.

I wreszcie – po raz pierwszy w historii tej imprezy – przywozimy złoty medal w kategorii drużynowej, a brąz zdobył Rafał Przedmojski. Niewątpliwie do sykcesu polskiej wojskowej drużyny szachowej przyczynili się nasi, mlodzi i utalentowani Podkarpaccy szachiści, Mateusz SYPIEŃ z Jasła i Dariusz SYCZ z klubu LKS Parnas Stara Wieś. Indywidualnie Dariusz zajął 5 miejsce a Mateusz miejsce 6. Wielkie gratulacje !

MPJ BIS 2016W dniach 4-7 sierpnia rozegrana została największa impreza masowa organizowana przez Polski Związek Szachowy, czyli Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych, w których wzięło udział około 800 zawodników. Pierwsza część – szachy szybkie – odbyły się w dniach 4-6 sierpnia. Natomiast - szachy błyskawiczne - w dniach 6-7 sierpnia. Gospodarzem zawodów był Koszalin, a głównym organizatorem AKS Hetman Politechnika Koszalińska. Nie zabrakło też juniorów z Podkarpacia, reprezentujących miejscowe kluby szachowe. Zawodnicy i zawodniczki zagrali w 12 grupach od 8 do 18 lat w kategoriach otwartej i dziewcząt na dystansie XI rund. 4 sierpnia po obiedzie rozegrane zostały pierwsze 4 rundy, 5 sierpnia kolejne 5 rund, a dwie ostatnie dzień później przed obiadem. Podkarpaccy juniorzy i juniorki zdobyli 6 medali !

Urząd Gminy w Jaśle, organizuje w dniu 11 września 2016 roku w Warzycach, II Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Jasło. Turniej rozegrany zostanie systemem szwajcarskim, na dystansie 9 rund po 15 minut dla zawodnika na rozegranie partii. Miejscem gry będzie Dom Ludowy w Warzycach, a turniej rozpocznie się o godz. 10. Zapisu do turnieju można dokonać na stronie "Chessarbitera", albo bezpośrednio przed zawodami od 9.00 do 9.45. W zawodach mogą wziąć udział wszyscy chętni, z tym że liczba miejsc jest ograniczona do 60 zawodników. Zwycięzcy otrzymają puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Organizatorzy serdecznie zapraszają !

Podkarpacki Związek Szachowy informuje, że w tym roku odbędą się Emilinacje do Mistrzostw Polski Juniorów: w dniach 01-08 października 2016 r. w Bochni (Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów i Juniorek do lat 9,11 i 13) i w dniach 05-12 listopada 2016 r. w Szczyrku (EL. do MPJ  do lat 9, 11, 13, 15, 17). Zarząd Podkarpackiego Związku Szachowego zwraca się z prośbą do o zgłaszanie uczestnictwa w tych turniejach w terminie do 10 września 2016 roku do Prezesa PkZSzach Zenona Chojnickiego na adres mailowy zchojnicki@neostrada.pl . Juniorzy i Juniorki, którzy zostaną zgłoszeni w nieprzepraczalnym terminie do 10 września, otrzymają dofinansowanie do udziału w tych zawodach ze środków Województwa Podkarpackiego.