Magnus Carlsen Mistrzem Świata!
Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych - Wrocław 2018
Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych - Wrocław 2018
Dumni z Polski - Wadowice Górne
DMP Ekstraliga Juniorów - Kudowa Zdrój 2018
II Liga Juniorów - Szczyrk 2018
II Liga Juniorów - Szczyrk 2018
II Liga Seniorów - Jastrzębia Góra 2018
II Liga Seniorów - Jastrzębia Góra 2018
III TSz o Puchar Prezesa Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu - Kolbuszowa 2018
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów - Szczyrk 2018
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów - Szczyrk 2018
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
VII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego - Sędziszów Małopolski (18 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 - Karpacz (25 luty - 5 marzec 2017 r.). Brązowy medal Izabela TOKARZ KSz Gambit Przeworsk
joomla backup

NA PODKARPACKICH SZACHOWNICACH

RUsza Podkarpacka Akademia Szachowa

Clipboard01

Zapraszamy do udziału w Podkarpackiej Akademii Szachowej Online! Akademia przeznaczona jest dla juniorów do 18 roku życia reprezentujących Podkarpacie
Termin zgłoszeń do niedzieli 24maja, start w poniedziałek 1 czerwca!

 Podkarpacka Akademia Szachowa to przede wszystkim:
36 godzin szkoleń, spotkania 2 razy w tygodniu po 2 godziny,
4 grupy szkoleniowe dopasowane do poziomu uczestników,
4 doświadczonych wykładowców,
Dodatkowe materiały i zadania domowe,
Cotygodniowe turnieje dla członków Akademii, liczone do Grand Prix PASz z nagrodami dla najlepszych,
Przede wszystkim miła atmosfera i spora dawka szachów,
Jak się zarejestrować? Szczegóły na www.pkzszach.pl
Do zobaczenia 

   

W KRAJU

Mieszko Miś - Wicemistrzem Polski do lat 20, Antoni Kozak - brązowym medalistą
78481925 1527896517412541 2593881752514592768 o

 16-letni Mieszko Miś z Dębicy, reprezentujący barwy LKSz GCKiP Czarna, zdobył Wicemistrzostwo Polski do lat 20. Bardzo dobrze spisał się również 17- letni Antoni Kozak, również reprezentant klubu z Czarnej, zajmując 3 miejsce w gronie 47 utalentowanych młodych szachistów z całej Polski. Antoni i Mieszko to także obecni medaliści Indywidualnych Mistrzostw Polski do lat 16 i 18 oraz złoci medaliści Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów.

Czytaj więcej ...

   

OGŁOSZENIA I KOMUNIKATY

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Podkarpacie-Małopolska

Zapraszamy zawodników z województwa Podkarpackiego z rocznika 2011-2013, do zgłaszania się do udziału w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Podkarpacie-Małopolska, które odbędą się w dniach 28-30.05.2021r. w Bystrym. Zgłoszenia są przyjmowane zgodnie z komunikatem organizacyjnym do dnia 19.05.2021 do Pawła Zaskalskiego oraz Biura Podkarpackiego Związku Szachowego wyłącznie drogą emailową - p.zaskalski@pzszach.pl oraz biuro@pkzszach.org.pl.

Wszyscy zawodnicy reprezentujący województwo podkarpackie, korzystający z zakwaterowania i wyżywienia uzyskają dofinansowanie. Wysokość dofinansowania zostanie podana po zamknięciu listy zgłoszeń.
 
Serwis turniejowy:
 
   

fb pkzszach

   

Zrzut ekranu 799

   

Clipboard01

   

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Podkarpacie-Małopolska 2021

Zapraszamy zawodników z województwa Podkarpackiego z rocznika 2011-2013, do zgłaszania się do udziału w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Podkarpacie-Małopolska, które odbędą się w dniach 28-30.05.2021r. w Bystrym. Zgłoszenia są przyjmowane zgodnie z komunikatem organizacyjnym do dnia 19.05.2021 do Pawła Zaskalskiego oraz Biura Podkarpackiego Związku Szachowego wyłącznie drogą emailową - p.zaskalski@pzszach.pl oraz biuro@pkzszach.org.pl.

Wszyscy zawodnicy reprezentujący województwo podkarpackie, korzystający z zakwaterowania i wyżywienia uzyskają dofinansowanie. Wysokość dofinansowania zostanie podana po zamknięciu listy zgłoszeń.
 
Serwis turniejowy:
 

Załącznik 1 - Oświadczenia o stanie zdrowia i RODO

   

 

 

Prezes PZSzach, Tomasz Delega, odpowiada na kilka pytań dotyczących Olimpiady

(Wywiad ze strony internetowej Polskiego Związku Szachowego)

 

Sielicki
Były Prezes PZSzach, Tomasz Sielicki

 

Maciej Sroczyński       Proszę napisać jak Pan przeżywał Olimpiadę w Tromso w 2014 roku ?
     
Tomasz Sielicki   Olimpiada w Tromso była moją trzecią jako działacza. Nie byłem już prezesem PZSzach, a tylko jeszcze we władzach FIDE, zatem emocje były dużo mniejsze niż podczas pierwszej w Chanty-Masijsku w 2010 roku. Wówczas niecały rok byłem prezesem, a w ostatniej rundzie obie drużyny grały o medal (niestety dziewczyny zremisowały mecz z Gruzją, mimo prowadzenia 2:0 i w pozostałych partiach staliśmy bardzo dobrze, a Panowie przegrali bez walki z Węgrami).

Większe emocje w Tromso dla mnie były podczas wyborczego Kongresu FIDE gdzie walczył Kasparow (z dwoma miliarderami na pokładzie) z obecnym prezydentem FIDE Ilumżynowem. Niestety drobne korzyści lokalnych działaczy przeważyły nad dobrem szachów i globalnym finansowaniem szachów … Kasparow Team przegrał.
     
Maciej Sroczyński   Jak Olimpiada wygląda od wewnątrz ?
     
Tomasz Sielicki   Mnóstwo legend szachowych, jeszcze grających lub w roli trenerów, z którymi można pogadać lub zrobić zdjęcie. Wielkie przeżycie i zarazem przyjemność. Codzienne odprawy naszych drużyn, w których zazwyczaj uczestniczyłem. Decydowały one o składzie na następny dzień i sposobie przygotowań. Czasem pełne napięcia, niemal zawsze pełne oddania drużynie przez wszystkich zawodników i trenerów.
     
Maciej Sroczyński   Czy Polską ma szansę na organizacje takiej Olimpiady Szachowej w przyszłości ?
     
Tomasz Sielicki   Myślę, że tak, ale nie odbędzie się to bez decyzji rządowej, bo budżet to minimum €6 milionów. Na dodatek trzeba zorganizować nie tylko Olimpiadę, ale także rok przed mniej spektakularny, a kosztowny Puchar Świata. Jest to wymóg FIDE, że trzeba wziąć obie imprezy.

Dla porównania Drużynowe Mistrzostwa Europy, które organizowaliśmy w 2013 roku, to koszt 3,5m zł w istotnej części pokrywany przez startujących, bo tylko na Olimpiadzie organizator ma obowiązek zapewnić darmowy hotel.
     
Maciej Sroczyński   Może Pan zdradzić jakieś zakulisowe ciekawostki ?
     
Tomasz Sielicki   Plan Na Olimpiadzie było ich kilka:
  • białe noce, 79 stopni szerokości za kołem podbiegunowym: co powodowało kłopoty ze snem dla wielu graczy. Na szczęście jest tam ciepły prąd Gulfstream więc w ciągu dnia było ok 15 st C, zatem nie tak zimno.
  • rozgrywki odbywały się w starej hali magazynowej, która nie miała jednej ściany, zasłoniętej prowizorycznie płachtami plastiku. Koło tej ściany grały drużyny z dalszych miejsc (system szwajcarski), zatem często z Afryki czy Ameryki Łacińskiej przyzwyczajonych do ciepła. Mimo środka lata za kołem podbiegunowym wielu zawodników grało w kurtkach i czapkach.
  • bardzo drogie piwo: 50 zł za kufel – co może dobrze, bo nie kusiło graczy
     
Maciej Sroczyński   Jako członek Polskiego Komitetu Olimpijskiego czy może Pan coś więcej powiedzieć o innych Olimpiadach Letnich lub Zimowych ?
     
Tomasz Sielicki   Pierwszy raz w życiu byłem na Olimpiadzie w Rio de Janeiro. Jedyną korzyścią z bycia członkiem zarządu PKOl było to, że miałem przepustkę do wioski olimpijskiej. Za samolot, hotel i wszystkie bilety na zawody musiałem płacić sam. Zresztą słusznie, bo za darmo powinni mieć tylko Ci co służą naszym zawodnikom.

Warto to przeżyć chociaż raz. Wprawdzie często widzi się mniej niż w telewizji, ale o wiele lepiej czuje się atmosferę, a spotkania w wiosce ze sławami sportu są zawsze miłe. Kolejną Olimpiadę obejrzę w telewizji.
Na Olimpiadzie (nie szachowej)  jest dużo większa różnorodność, jest tam bardzo wiele dyscyplin. Wioska olimpijska składała się w Rio z 19 wieżowców oblepionych flagami krajów, które tam mieszkały

Zachęcało to do walki i zwycięstwa, mieszkało tam około 6,000 sportowców, 3,000 trenerów oraz działaczy. Organizacyjnie impreza kilka razy większa, bardziej kolorowa od szachowej olimpiady. Ogromne i piękne obiekty sportowe, zaczynając od słynnej Maracany, poprzez tor kajakarstwa górskiego i rozlicznych wielkich hal, do jeziora i zatoki, gdzie odbywały się konkurencje wodne. U nas jest jedna hala, w Rio pięknych hal było kilkanaście. Za to nie ma takich problemów z bezpieczeństwem i kolejek do kontroli.
     
Maciej Sroczyński   Czego życzy Pan reprezentantom Polski na Olimpiadzie w Baku ?
     
Tomasz Sielicki   Reprezentacja męska jest chyba najsilniejsza po II wojnie światowej. Marzy się zatem walka o medal, choć miejsce w pierwszej szóstce uznam za spory sukces i będzie to zdecydowanie najlepszy wynik od 1939 roku. Oczywiście pamiętam, że mamy bardzo młody zespół, więc z jednej strony boję się o tremę, ale z drugiej strony liczę na brak kompleksów! Dziewczyny to dla mnie w tym roku większa niewiadoma, ale nie wyobrażam sobie miejsca poza pierwszą 10.
     

 

 

   

Kalendarz wydarzeń  

Grudzień 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
   

Licznik odwiedzin  

   

Statystyki stat4u

   

Statystyka strony  

Użytkowników:
6
Artykułów:
429
Odsłon artykułów:
2050568
   

Zadanie 1

Zadanie01

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 2

Zadanie02

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 3

Zadanie03

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   
© 2017 Podkarpacki Związek Szachowy