Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych - Wrocław 2018
Dumni z Polski - Wadowice Górne
DMP Ekstraliga Juniorów - Kudowa Zdrój 2018
II Liga Juniorów - Szczyrk 2018
II Liga Seniorów - Jastrzębia Góra 2018
III TSz o Puchar Prezesa Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu - Kolbuszowa 2018
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów - Szczyrk 2018
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
VII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego - Sędziszów Małopolski (18 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 - Karpacz (25 luty - 5 marzec 2017 r.). Brązowy medal Izabela TOKARZ KSz Gambit Przeworsk
joomla backup

NA PODKARPACKICH SZACHOWNICACH

RUsza Podkarpacka Akademia Szachowa

Clipboard01

Zapraszamy do udziału w Podkarpackiej Akademii Szachowej Online! Akademia przeznaczona jest dla juniorów do 18 roku życia reprezentujących Podkarpacie
Termin zgłoszeń do niedzieli 24maja, start w poniedziałek 1 czerwca!

Podkarpacka Akademia Szachowa to przede wszystkim:
36 godzin szkoleń, spotkania 2 razy w tygodniu po 2 godziny,
4 grupy szkoleniowe dopasowane do poziomu uczestników,
4 doświadczonych wykładowców,
Dodatkowe materiały i zadania domowe,
Cotygodniowe turnieje dla członków Akademii, liczone do Grand Prix PASz z nagrodami dla najlepszych,
Przede wszystkim miła atmosfera i spora dawka szachów,
Do zobaczenia

W KRAJU

Izabela Tokarz - Wicemistrzynią Polski Juniorek do lat 16 w szachach klasycznych

W dniach 11-19 marca w Jastrzębiej Górze (woj. pomorskie) odbyły się Finały MistrzIMG 20230319 145512 scaledostw Polski Juniorów do lat 16 i 18 w szachach klasycznych.

16-letnia Izabela Tokarz reprezentująca barwy KSz Gambit Przeworsk, zdobyła Wicemistrzostwo Polski Juniorek do lat 16.  To kolejny medal zawodniczki KSz Gambit Przeworsk w Finałach Mistrzostw Polski Juniorek.

Serdecznie zapraszamy młodych zawodników z Województwa Podkarpackiego i Małopolskiego do zgłaszania udziału w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, które odbędą się w dniach 22-24.05.2023 w Centrum Wypoczynku Bystre w Bystrym (Bieszczady). Prawo udziału w Mistrzostwach mają zawodnicy z rocznika 2013-2015 z klubów reprezentujących Województwo Podkarpackie i Małopolskie.

mmm2023

Clipboard01

NATO 2017

Jeden złoty i dwa brązowe medale wywalczyli polscy szachiści w klasyfikacji drużynowej XXVIII Mistrzostw NATO, które odbyły się w Budapeszcie, w dniach 26 marzec - 1 kwiecień 2017 r., z udziałem zawodników z 16 państw. Reprezentanci Wojska Polskiego byli bezkonkurencyjni w turnieju szachów błyskawicznych. Niestety nie udało się im obronić ubiegłorocznego tytułu mistrzów w szachach klasycznych.

Szachowy czempionat NATO odbył się po raz 28., ale po raz pierwszy w historii mistrzostw na zakończenie rozegrano jeszcze turniej drużynowy w szachach błyskawicznych. Bezkonkurencyjni okazali się w nim reprezentanci Wojska Polskiego. Pierwsza drużyna wywalczyła złoty medal, a druga brązowy. Srebro zdobyli natomiast szachiści z Niemiec. W rywalizacji indywidualnej w jedenastu pięciominutowych partiach najlepiej spośród Polaków spisał się kpr. pchor. Kamil Cichy, który zajął trzecie miejsce.

foto 001W głównym turnieju mistrzostw – w szachach klasycznych – nasi szachiści mieli już mniej szczęścia. Reprezentantom Wojska Polskiego nie udało się obronić tytułu mistrzowskiego, który przed rokiem wywalczyli w Wielkiej Brytanii. W tym roku pierwsze miejsce zdobyli Niemcy, drugie Duńczycy, a trzecie Polacy.

Przed rokiem pierwszy w historii tytuł mistrzowski zapewniła Polakom skuteczna gra w ostatniej rundzie. Z czterech zawodników, których punkty wliczały się do klasyfikacji drużynowej, trzech wygrało swoje pojedynki. Tym razem w ostatniej rundzie naszym punktującym szachistom (do klasyfikacji drużynowej wliczano wyniki czterech najlepszych szachistów z sześciu zgłoszonych do zespołu) udało się zdobyć dwa punkty. Por. Mateusz Sypień (red. zawodnik LKS "Parnas" Stara Wieś, woj. podkarpackie) z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wygrał z Niemcem Hansem-Christophem Andersenem, a ppor. Dariusz Sycz (red. zawodnik LKS "Parnas" Stara Wieś, woj. podkarpackie) z Centrum Szkolenia Wojsk Chemicznych i Inżynieryjnych pokonał Węgra Gusztava Olteana. Swoje partie przegrali natomiast: Rafał Przedmojski, były pracownik resortu obrony narodowej, i st. kpr. pchor. Marcin Pietruszewski z Wojskowej Akademii Technicznej. Tego pierwszego pokonał Estończyk Ottomar Ladva, a podchorążego Grek Anastasios Pavlidis. Z kolei ostatnie ze swoich partii wygrali podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu: st. sierż. pchor. Damian Graczyk z Niemcem Karlem Koopmeinersem, a kpr. pchor. Kamil Cichy z Holendrem Johanem Engelenem. Niestety, punkty zdobyte przez podchorążych nie były wliczane do klasyfikacji drużynowej.

Na zakończenie mistrzostw cieszyliśmy się z udanego występu w turnieju szachów błyskawicznych. Rewelacyjnie spisał się kpr. pchor. Kamil Cichy, który w rankingu plasował się dopiero koło 20. pozycji. Ale jesteśmy też zadowoleni z miejsca na podium w turnieju klasycznym – mówi płk Tomasz Malinowski, od 2012 roku przewodniczący Międzynarodowego Wojskowego Komitetu Szachowego, odpowiedzialny za rozwój królewskiej gry w NATO. – Bardzo trudno było nam obronić tytuł mistrzowski. Tym razem szczęście dopisało w ostatniej rundzie Niemcom. Z kolei nasz najlepszy zawodnik trafił na arcymistrza z Estonii. Estończyk rozpoczął grę od drugiej rundy i nie miał szans na wysoką lokatę w turnieju indywidualnym. Odbierał za to punkty zawodnikom do klasyfikacji drużynowej – dodaje pułkownik. Oficer zaznaczył też, że po raz pierwszy w mistrzostwach startowali Grecy i w debiucie spisali się znakomicie. W „klasyku” drużynowo zajęli czwarte miejsce, a indywidualnie Pavlidis Anastasios wywalczył brązowy medal.

Turniej klasyczny w Budapeszcie rozegrano systemem szwajcarskim, gdzie z góry określa się liczbę rund do rozegrania. O medale w tej kategorii walczyło 105 szachistów. W turnieju szachów błyskawicznych rywalizowało zaś 76 zawodników. W mistrzostwach wzięli udział reprezentanci 16 państw. Oprócz gospodarzy byli szachiści z Belgii, Danii, Estonii, Grecji, Holandii, Kanady, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Turcji i Wielkiej Brytanii.